PIANC The World Association for Waterborne Transport Infrastructure

PIANC to międzynarodowa organizacja zrzeszająca profesjonalistów z zakresu projektowania i eksploatacji dróg wodnych i budowali hydrotechnicznych. Nadrzędnym celem organizacji jest zapewnienie wysokich standardów projektowania infrastruktury portowej i brzegowej dla transportu wodnego (morskiego i śródlądowego).

PIANC jest ponad polityczną organizacją typu non profit, która zrzesza rządy krajów członkowskich, organizacje i przedsiębiorstwa oraz indywidualnych członków.

PIANC od 1885 roku zapewnia nieprzerwanie najwyższy poziom doradztwa inżynierskiego dla kolejnych pokoleń naukowców i projektantów poprzez rozliczne publikacje. Praca w PIANC odbywa się w 8 tematycznych komisjach oraz szeregu grup roboczych, publikujących swoje ekspertyzy w formie reportów. Podobnie jak odrobinę starsze organizacje bliźniacze (ASCE – American Society of Civil Engineers i USACE – U.S. Army Corps of Engineers) PIANC forsuje model kultury inżynierskiej opartej na wiedzy, doświadczaniu i nauce, co przekłada się na szereg wytycznych krajowych i międzynarodowych.

PIANC POLSKA Polska sekcja PIANC został utworzona w latach 50 tych ubiegłego wieku, odtąd polscy inżynierowie mogli swobodnie przedstawiać swoje rozwiązania światu i obserwować rozwiązania kolegów z innych krajów. Miało to zasadnicze znacznie dla całej rzeszy projektantów i hydrotechników. Z początku sekretariat PIANC prowadziła Politechnika Gdańska, a następnie Instytut Morski w Gdańsku. Obecnie rolę sekretariatu pełni Instytut Inżynierii Ruchu Morskiego z Akademii Morskiej w Szczecinie. Wśród zasłużonych członków PIANC (honorary member) wyróżnia się Polak – Ś.P. prof. dr hab. d.hc. inż. Bolesław Mazurkiewicz, nauczyciel całych pokoleń polskich inżynierów, oraz hydrotechnik z szeregiem wdrożonych, przełomowych osiągnieć w kraju i za granicą.